Ana Sayfa     |      Yönetim

Ana Sayfa     |      Yönetim     |     Faaliyetlerimiz   |    Duyurular     |      İletişim

Ana Sayfa
 
   
Ana Sayfa
 
 
Amacımız
 
 
Yönetim
 
 
Kurucularımız
 
 
Faaliyetlerimiz
 
 
Duyurular
 
 
İletişim
 
     
 
 
FAALİYETLERİMİZ
  Vakfımızın 2011 Yılı Faaliyetleri;
 


1- Vakfımızın Genel Kurulu, 25.04.2011 Pazartesi günü Kayseri Sanayi Odası'nda yapılmıştır.
2- Yaz dönemi stajı için başvuran 72 üniversite öğrencisine, yapılan organizasyon ile stajlarını yapabilecekleri işyerleri bulunmuştur.

Üniversiteler Projelerini Sanayiciler İle Paylaştı

Üniversite Sanayi Araştırma ve İşbirliği Vakfı (ÜSAİV) ile Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) işbirliğinde 10 Nisan 2012 tarihinde Üniversite Sanayi İşbirliği Proje Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

KAYSO Konferans salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı ve ÜSAİV Yönetim Kurulu Üyesi Nureddin Okandan, vakfın amacının sanayicilerin ihtiyaç duydukları bilgi ve projeleri üniversitelerden temin etmek ve onların üretimlerini yönlendirme adına yapacakları yeni çalışmalarda üniversitelerden talepte bulunmak olduğunu söyledi. Bu toplantıyı sanayici ve üniversiteler arasındaki işbirliğini geliştirmek amacı ile düzenlediklerini açıklayan Okandan, buna benzer toplantıları yılda iki kez yaparak üniversiteler ile sanayicileri daha sık bir araya getirmeyi planladıklarını belirterek, bu toplantıların sonuçlarının verimli olacağına inandıklarını söyledi. Artık rekabet ortamının çok çetin olduğunu ifade eden Okandan, bu rekabette başarılı olabilmek için teknolojiye ve Ar-Ge’ ye dayalı inovatif ürünler üretmeleri gerektiğini, bununda birlik ve beraberlik içerisinde olacağını belirterek, toplantının ilimiz ve ülkemiz adına faydalı olması temennisinde bulundu.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alçı, fakültelerinin yaklaşık 6 bin 500 öğrenciye ve 135 öğretim üyesine sahip olduğunu, buna uygun olarak da proje sayılarının çok olduğunu söyledi. Prof. Dr. Alçı, Erciyes Üniversitesi olarak araştırma ve geliştirmeye her zamankinden daha çok önem verdikleri belirterek, artık üniversitelerin büyüklüğünün, öğrenci sayılarının çokluğunun değil, ortaya koyduğu araştırmaların ve bilgi üretimine sağladığı katma değerin önemli olduğunu söyledi.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney ise, üniversitelerin sadece bilgi aktarılan kurumlar olmadığını, aynı zamanda bilgi üreten kurumlar olduğunu belirterek, üretilen bilgilerin toplumsal faydaya dönüştürülmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Güney, ülkemizin ekonomik açıdan güçlü olabilmesi için katma değeri yüksek ürünler üreten bir sanayiye sahip olması gerektiğini, dünyanın ilk 10 ekonomi sıralamasına girmesi içinde, üniversitelerimizin yayın sıralamasında dünyada ilk 10’ a girmesi gerektiğini söyledi.

Son olarak kürsüye gelen Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, Melikşah Üniversitesi olarak vakfın kuruluş amacına paralel olarak, bilgi ve projelerini sanayiciler ile paylaşma amacında olduklarını belirterek, bu toplantının her iki kesime de faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Toplantıda Erciyes Üniversitesi 18, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi 10, Melikşah Üniversitesi 14 projenin tanıtımını yaptı. Söz konusu projeler bizzat proje yürütücüsü olan akademisyenler tarafından sanayicilere aktarıldı. Soru-cevap kısmının ardından tüm katılımcılara akşam yemeği ikram edildi.
 
 
 
 

New Page 1
 
 
 
 
 
 
 
     
Üniversite Sanayi Araştırma Hizm